Definicja


Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze – to sytuacja stale podwyższonego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych.
Serce, kurcząc się, za każdym razem pompuje krew do tętnic. Ciśnienie krwi jest siłą, z jaką krew pompowana przez serce naciska na ściany tętnic. Im wyższa jest ta wartość, tym mocniej serce musi pracować, by wtłoczyć krew do naczyń krwionośnych.

Wartość ciśnienia krwi jest podawana w postaci dwóch liczb. Wyższa z nich – to ciśnienie tętnicze skurczowe – najwyższa wartość ciśnienia, mierzona w trakcie skurczu serca. Druga liczba – to ciśnienie rozkurczowe –wartość najniższa, występująca w trakcie rozkurczu mięśnia sercowego. Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi 120/80 mmHg.

Nadciśnienie jest zdefiniowane jako ciśnienie skurczowe ≥  140 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe ≥ 90 mmHg. Krótkotrwały wzrost ciśnienia jest zjawiskiem naturalnym i może wystąpić np. podczas wysiłku fizycznego, w sytuacji stresowej, podczas pomiaru ciśnienia przez personel medyczny (tzw. nadciśnienie „białego fartucha”).Wówczas ciśnienie chwilowo rośnie, ale organizm jako całość pozostaje w stanie równowagi. Jednak zbyt wysokie wartości ciśnienia krwi, które utrzymują się w kilku kolejnych pomiarach, wskazują na nadciśnienie tętnicze.